Słynne diamenty

CULLINAN
Cullinan  to największa na Ziemi znaleziona  surowa bryła diamentu. Znaleziony w 1905 roku w południowej Afryce. Pierwotnie ważył 3106 caratów. Został podzielony i oszlifowany przez braci Asscher w Amsterdamie . Uzyskano z niego 9 ogromnych diamentów i 96 mniejszych.

CULLINAN I
Cullinan I czyli Wielka Gwiazda Afryki 503.20 ct w szlifie w kształcie kropli zdobi  brytyjskie berło królewskie. Może być noszony samodzielnie jako wisior lub w połączeniu z Cullinan II jako  majestatyczna brosza królowej Elżbiety II.

CULLINAN II
Cullinan II czyli Mała Gwiazda Afryki 317.40 ct w starym szlifie kwadratowym cushion. Jest umieszczony w koronie królowej Marii. Może być też noszony w kombinacji z Cullinan I jako majestatyczna brosza królowej Elżbiety II.

CULLINAN III
Cullinan III  94.40 ct w szlifie w kształcie kropli pierwotnie był umieszczony  w koronie królowej Marii. Obecnie wraz z Cullinan IV tworzy zadziwiającą swoim pięknem broszę królowej Elżbiety II.

CULINNAN IV
Cullinan IV 63.60 ct w starym szlifie kwadratowym cushion pierwotnie był też umieszczony w koronie królowej Marii. Obecnie wraz z Cullinan III tworzy zadziwiającą swoim pięknem broszę królowej Elżbiety II.

CULINNAN V
Cullinan V 18.80 ct w szlifie w kształcie serca. Jest oprawiony w przepiękną misternie wykonaną platynową broszę królowej Elżbiety II.

CULINNAN VI
Cullinan VI 8.80 ct w szlifie w kształcie markizy. Razem z Culinnan VIII  tworzą misternie wykonaną platynową broszę królowej Elżbiety II.

CULINNAN VII
Cullinan VII 11.50 ct w  szlifie w kształcie markizy. Jest umieszczony w szmaragdowym naszyjniku królowej Elżbiety II jako diament ruchomy i wiszący.

CULINNAN VIII
Cullinan VIII 6.80 ct w starym szlifie cushion. Razem z Cullinan VI tworzą misternie wykonaną platynową broszę królowej Elżbiety II.

CULINNAN IX
Cullinan IX  4.40 ct w szlifie w kształcie kropli. Umieszczony jest w platynowym pierścionku królowej Elżbiety II.

EXCELSIOR
Diament o masie 971,75 ct i odcieniu niebieskawym znaleziony w 1893 roku w Afryce Południowej. Został podzielony i oszlifowany. Uzyskano z niego 11 diamentów (od 69.68 ct do 9.82 ct) z czego największy EXCELSIOR I ma masę 69.68 ct w szlifie w kształcie kropli. Został zakupiony na aukcji w 1996 roku.

IMPERIAL
Diament o pierwotnej masie 457 ct znaleziony w Indiach w 1884 roku. Największy oszlifowany z niego diament to Jacob Diamond  184.50 ct  w starym szlifie kwadratowym cushon. Znajduje się obecnie w Banku Rezerw w Indiach.

  

REGENT
Diament o masie 410 ct został znaleziony w  1698 roku w Indiach. Po oszlifowaniu uzyskał masę 140.65 ct w starym szlifie cushon. Ozdabiał Ludwika XIV, Ludwika V, Ludwika XVI , Marię Antoninę oraz Napoleona Bonaparte. Dziś znajduje się w Luwrze w Paryżu.

SZACH
(Shah) niezwykły diament o wymiarach 3 cm na 1 cm znaleziony w Indiach w 1450 roku mający wyryte na ściankach napisy i daty. Obecna jego masa wynosi 88.70 ct. Pierwsza data umieszczona na diamencie to według naszego kalendarza rok 1591 a na diamencie jest podany 1000 rok. Persja podarowała ten diament Rosji i obecnie znajduje się na Kremlu w Moskwie

ORŁOW
(ORLOW) diament o masie 189.62 ct w szlifie rozetowym zdobi berło carów rosyjskich. Znaleziony w Indiach około 1750 roku. Podarowany przez księcia Orłowa carycy Katarzynie .Umieszczony został w carskim berle. Obecnie znajduje się w skarbcu diamentowym na Kremlu w Moskwie.

KOH-I-NOOR
W tłumaczeniu  Góra Światła  odkryty w 1304 roku  w Indiach. Pierwotnie jego masa wynosiła 793 ct . Został przeszlifowany w XIX wieku i jego obecna masa to 105.60 ct. Dziś zdobi koronę Elżbiety  Królowej Matki . Znajduje się w Tower w Londynie .

HOPE
To największy szafirowoniebieski diament w starym szlifie cushion o obecnej masie 45.52 ct. Znaleziony w Indiach prawdopodobnie w XVIII wieku. Był na dworze Ludwika XIV, Ludwika XV  nosiła go też Maria Antonina. Hope znalazł się w Wielkiej Brytanii, Irlandii aż wreszcie dotarł w 1902 do Stanów Zjednoczonych. Obecnie  znajduje się w muzeum w Waszyngtonie .

ZIELONY DREZDEŃSKI
(Dresden Green Diamond) jabłkowozielony  diament o masie 40.7 ct z 1722 roku to największy zielony diament świata , ale niestety swoją nietypową barwę uzyskał w wyniku przebywania w naturalnym środowisku radioaktywnym. W 1958 powrócił z Moskwy do Drezna.

CZARNY ORŁOW
(Black Orlow) czarny diament o masie 195 ct znaleziony w Indiach na początku XIX wieku. Po przeszlifowaniu jego masa wynosi 67.50 caratów. Obecnie można go oglądać w muzeum w Nowym Jorku.

LESOTHO PROMISE
Jest piętnastym największym kiedykolwiek znalezionym surowym diamentem na ziemi. Odkryto go w 2006 roku w afrykańskiej kopalni w Lesotho. Jego pierwotna masa stanowiła 603 ct. Po oszlifowaniu uzyskano z niego 26 diamentów o masie od 0.52 ct do największego 76.41 ct  w szlifie w kształcie kropli. Wszystkie oszlifowane diamenty mają idealną czystość ( Flawless ) i idealną barwę ( D ). Ze wszystkich 26 oszlifowanych diamentów wykonano majestatyczny i nieprawdopodobnie piękny naszyjnik