Piękny przedmiot pożądania
Diamenty od tysiącleci olśniewają swoim blaskiem i zaspokajają najskrytsze pragnienia. Są ponadczasowe i niezniszczalne. Budzą zachwyt i najpiękniej wyrażają uczucia, dlatego niezmiennie od lat zdobią pierścionki zaręczynowe.
Każdego dnia na świecie pozyskuje się tysiące karatów surowych diamentów, ale tylko nieliczne z nich mogą być szlifowane i polerowane, tak aby móc wydobyć ich nieprawdopodobne piękno. Analiza surowego diamentu, z reguły mlecznego, zbliżonego wyglądem do zmatowionej powierzchni szkła, czasem nawet z zielonkawym, powierzchniowym nalotem, wymaga wiedzy i doświadczenia. Często trzeba podzielić duży surowy diament na mniejsze, aby z kamienia wydobyć jego niezwykły blask i doskonałość.
Pierwsze diamenty odkryto około trzy tysiące lat przed naszą erą w korytach rzek w Indiach. Kiedy przesiewano tam piasek rzeczny w poszukiwaniu złota, natrafiono na białe kamienie, które wyglądem przypominały dwie złączone ze sobą podstawami piramidy. Aż do 1723 roku prawie wszystkie diamenty na świecie pochodziły z Indii, a minimalna ilość z Borneo. Współcześnie eksploatuje się złoża głównie w Demokratycznej Republice Konga, Australii, Brazylii, Ghanie i Jakucji.
W XVI wieku w Paryżu zaczęli skupiać się szlifierze diamentów, doskonalący obróbkę kamieni w taki sposób, aby wydobyć z nich jak największy blask. Wiek XVII to, oprócz Paryża, także rozwój Antwerpii i Amsterdamu, jako stolic diamentów. Wówczas powstały zaczątki starego szlifu diamentowego. Niestety właśnie wtedy ceny tych kamieni szlachetnych, ze względu na swój coraz doskonalszy blask, znacznie wzrosły. Dzisiaj ceny diamentów potrafią zapierać dech w piersiach…
Współczesna klasyfikacja opiera się na czterech C:
- C – Carat – masa kamienia podana w karatach (carat-ct)
- C – Cut – cięcie kamienia, czyli szlif
- C – Clarity – czystość kamienia
- C – Colour – barwa
- Szlif brylantowy
- Szlif brylantowy fantazyjny
- Szlif szmaragdowy
- Bagieta prosta lub bagieta trapezowa
- Princess
Diament to węgiel w czystej postaci, o zadziwiającej trwałości. Jest najtwardszą znaną substancją występującą w przyrodzie i najcenniejszym kamieniem szlachetnym.
Wydobyte surowe diamenty nie mają takiej brylancji, jak te w biżuterii. To zjawisko świetlne, odbierane jako iskrzące się odbicie promieni świetlnych, powstaje dopiero w czasie ich szlifowania. Dlatego wielką sztuką jest umieć pokazać największe piękno diamentu.
Do końca średniowiecza przepisywano diamentom magiczną moc. Z reguły noszono je w formie nieoszlifowanej jako talizmany.